Tävlingskalender 2021

Sidan uppdateras

Datum  Tävling Bana Form/övrigt D/E/P Tävlingsledare Sponsor

Vecka 15
14/4  

INSTÄLLT!

Utslaget
DAMERNAS VÅRMÖTE
S54
9 hål
Scramble, Lottad 3p/lag
Löpande start
15.30-17.00
  Damkommittén Func Factory

Vecka 16
21/4

INSTÄLLT!

Bästkusten S70
9 hÅL
Löpande förm. 
från 09.00
Löpande efterm. beräknas från 
sista starttid 
17.00 & tidigare
D Gun Andersson
0707-238253
Eva Klavmark
0703-039194
Sanopharma
Widéngården

Vecka 17
28/4

INSTÄLLT!

Damernas Gåva S54
18 hål
Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
E Ninni Sanderoth
0709-205980
Elisabeth Andersch
0702-151989
Klubbens damer

Vecka 18
5/5

INSTÄLLT!

Vårkorgen S62
18 hål
Löpande förm. 
från 09.00
Löpande efterm. beräknas från 
sista starttid 
16.00 & tidigare
D 9 hål
E 9 hål
Ann-Sofi Johansson
0708-977171
Britten Sjöstedt Banica
0707-466153

Hemköp Billdal
Vecka 19
12/5

INSTÄLLT!
Konstrundan
Vpr-Tavlorna
S54
18 hål

Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
 E Marianne Börjesson
0730-286465
Gerd Sörvik
0708-911350
Orrelids tavlor
Marika Lang
Särö Konstgalleri
Elisabeth Johansson
Margareta Sölveland
Elisabeth Palldén
Hanna Ekegren

Vecka 20
19/5

INSTÄLLT!

Kakslaget



(Hemlig Utflykt

FLYTTAD TILL 8/9)
18 hål Shotgun Britten Sjöstedt Banica
0707-466153
Ann-Sofi Johansson
0708-977171
Bodil Eriksson
Maleviks Kakhus
Vecka 21
26/5

INSTÄLLT!
Smyckeslaget
foursome
valfri partner
S54
18 hål

Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
  Anki Lindberg
0703-936008
Marianne O Carlberg
0705-515855
Sofia Holländer
SOHOCO
Vecka 22
2/6

Flaggtävling S70
18 hål
Löpande förm. 
från 09.00
Löpande efterm. beräknas från 
sista starttid 
16.30 & tidigare
  Ninni Sanderoth
0709-205980
Eva Leandersson
0703-144008
Elisabeth Andersch
0702-151989
Lilla Skönhetssalongen
i Vallda
Veck 23
9/6

Matklubban S54
18 hål
Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
E Karin Landin
0700-519895
Gerd Ågårdh
0707-532269
Aquarelle
Sofia Holländer SOHOCO
Vecka 24
16/6

Trädgårdsslaget S62
18 hål
Löpande förm. 
från 09.00
Löpande efterm. beräknas från 
sista starttid 
17.00 & tidigare
D 9 hål
E 9 hål
Christina Carlquist
0705-936884
Gunilla Borg
0721-888655
Gun Andersson
0707-238253
Nilssons Planskola
Vecka 25
23/6

Sommarslaget
"Mette Picaut"

S70
18 hål
Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
D Eva Dunert
0705-418275
Ann Danielsson
0702-333642
Mette Picaut
Vecka 26
30/6
Jubileumstävling
Tavlorna
S54
18 hål

Shotgunstart
fm  09.30
em 16.00
  Damkommittén Lollos Golfshop
Hemköp Billdal
Orrelids Vpr 
Elisabeth Paldén
Kajs
Margareta Sölveland
Marion Brisman
Ingela Malmberg
Vecka 27
7/7
Tre Klubbor S54
18 hål

Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
E Marianne Börjesson
0730-286465
Gerd Sörvik
0708-911350
Rollands
Kitchen Wiz
Nordgården
Vecka 28
14/7
Trikoloren S62
18 hål
Löpande förm. 
från 09.00
Löpande efterm. beräknas från 
sista starttid 
16.30 & tidigare
D 9 hål
E 9 hål
Ninni Sanderoth
0709-205980
Carin Sanderoth
0727-225519
Christina Peil
Petra Lundberg
Sebago
Vecka 29
21/7
3x6 
6 hål bb
6 hål greensome
6 hål foursom
lottad
S70
18 hål
Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
  Britten Sjöstedt Banica
0707-466153
Eva Werner
0735-045004
Martins Osteopati 
Sanopharma
Ekegren
Särö Konstgalleri
Vecka 30
28/7
Från Topp Till Tå S54
18 hål
Löpande förm. 
från 09.00
Löpande efterm. beräknas från 
sista starttid 
17.00 & tidigare
E Ninnie Fjelkegård
0709-905000
Mariann Capocci
0706-363080
Feminett
Saddler
Apoteket Hägern
Marta Öaterling
Särö Fotvård
Vecka 31
4/8
"Tee Time"
"Golf Outlet"
S70
18 hål
Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
 D Gudrun Ivarsson
0702-693661
Lilin Bergström
0702-907898
Golf Outlet
Vecka 32
11/8
Ladies Invitation
Foursome

S62
18 hål
Shotgun
08.30
  Damkommittén

Säröhus
Blomstermåla
Särö Hemköp
Start C
Garden Glory
Vecka 33
18/8
Händiga Händer S54
18 hål
Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
17.00 & tidigare
E Marion Brisman
0736-275829
Ingela Malmberg
0704-682689
Klubbens damer
Vecka 34
25/8
Stallbacken 1 S70
9 hål
Löpande förm. 
från 09.00
Löpande efterm. beräknas från 
sista starttid 
17.00 & tidigare
D Britten Sjöstedt Banica
0707-466153
Gunilla Billings
0722-653135
Stallbcken 1 med vänner
Vecka 35
1/9
Eclectic 3x9 S54

Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
16.30 & tidigare
  Anki Lindberg
0703-936008
Marianne O Carlberg
0705-515855
Epic
Hing Organics
Marika Lang
Elisabeth johansson
Vecka 36
8/9
Hemlig Utflykt

18 hål Shotgun D Britten Sjöstedt Banica
0707-466153
Hanna Plymouth
0727-304242
Christina Carlquist
0705-936884
Maleviks Kakhus
Vecka 37
15/9
Sista Chansen
Greensome
valfri partner
S54
18 hål
Löpande förm,
från 09.00
Löpande efterm.
beräknas från sista starttid
16.30 & tidigare
  Eva Klavmark
0703-039194
Karin Landin
0700-519895
Gum
Klippa
Senso Lounge
Widéngården
Vecka 38
22/9
Höstkorgen SP54
18 hål
Shotgunstart
fm  09.30
em 16.00
Anita Paulson
0701-445690
Christina Carlquist
0705-936884
Hemköp Kullavik
Vecka 39
29/9
DAMERNAS HÖSTMÖTE 19.00
I KLUBBHUSET
      Damkommittén PRISUTDELNING &
MIDDAG
             

 

Med reservation för eventuella ändringar. Anmälan görs via Golf.se (länk till höger) senast måndag 15.00.
D=Damligan, E=Eclectic, P=Puttävling, S70=Särö 70, S54=Särö 54, S62=Särö 62 

Klassindelningar

LHCP S54                       A:    -16,4     B: 16,5 - 22,4    C: 22,5 - 38

HCP S70/S62                  A:    -24,4     B: 24,5 - 33,8    C: 33,9 - 54.   Tävlingar öppna om inte annat anges.

* LHCP tilldelas 70% av ditt officiella HCP om du ej tidigare registrerat ett LHCP (be tävlingsledare om ett LHCP- kort). 

Tävlingsavgift är 60kr + 250kr tävlingsgreenfee för icke medlem. Golfhäfte/Gästcheck får inte användas, däremot greenfeecheck.

För att erhålla pris på damtävling måste du ha minst 4 registrerade roner på Min Golf, resp LHCP-kortet de senaste 12 månaderna.

Generellt spelar A klass slagtävling (sl), B & C klass slaggolf (slg).