Tävlingskalender 2017

Under uppbyggnad

Datum  Tävling D/E Form/övrigt Bana Tävlingsledare Sponsor
Vecka 16
19/4       
DAMERNAS VÅRMÖTE
Utslaget
  Scramble, Lottad
3-manna lag
Shotgun 16.30

SP54
9 hål
Damkommittén Nellbecks Golfstore
Vecka 17
26/4
Vårrundan E Shotgun 9.30 &
Löpande från14.30
SP54
18 hål
Gunilla Borg 
Elisabeth BORG

Optikkällaren
Vecka 18
3/5
Topp till Tå D Löpande 9.30 & 14.30 SO70
9 hål
Anita Olsson
Ingela Malmberg
Särö Fotvård
ninna-o
Chriss Divine
Särö Beautycare
 
Vecka 19
10/5
Dughult of Sweden E Shotgun 9.30 &
Löpande från 14.30 
SP54
18 hål
Anita Paulson
Ann Ericsson

Dughult of Sweden
Vecka 20
17/5
Func Factory D/E Löpande 9.30 & 14.30  OP62
18 hål
Ragna Hedblom
Karin Landin
Gerd Ågårdh

Func Factory
Vecka 21
24/5
Hemlig Utflykt D   18 hål Britten Sjöstedt
Inger Bauer

Maleviks Kahus m.fl.
Vecka 22
31/5
Klockrent E Shotgun 9.30 & 17.00  SP54
18 hål
Katja Puri
Annelott Jansson

Lambretta
Vecka 23
7/6
Kajs slice
alla mot alla
D Löpande 9.30 & 14.30
alla mot alla PB
SO70
18 hål
Ann-Sofi Johansson
Mariann Capocci

Kajs
Vecka 24
14/6
Fossil E Shotgun 9.30 & 17.00 SP54
18 hål
Gunnel Hellmér
Barbro Rydin

Fossil
Vecka 25
21/6
Nordstans Guld D Löpande 9.30 & 14.30

OP62
18 hål
Karin Landin
Carin Olsson
Christina Carlquist

Nordstans Guld
Vecka 26
28/6
Trädgårdsslaget E Lottad partävling 6+6+6
Shotgun 9.30 & 17.00
SP54
18 hål
Marianne Orrelid Carlberg
Ulla Sallin
Nilssons Plantskola
Vecka 27 GOLFVECKAN

         
Vecka 28
12/7
Köksslaget D Löpande 9.30 & 14.30

SO70
18 hål
Anki L
Elisabeth Andersch

Nordgårdens Bageri
Rollands, Önskabutiken Kungsbacka
Vecka 29
19/7
Konstslaget E Shotgun 9.30 & 17.00 SP54
18 hål
Marianne Börjesson
Gerd Sörvik

Hanna Ekegren
Margareta Sölveland
Ingvar Orrelid
Elisabet Johansson,Särö konstgalleri
Vecka 30
26/7
Golf Outlet D 3 klubbor + en putter
Löpande 9.30 & 14.30
SO70
18 hål
Lisbeth Waagstein
Carin Olsson

Golf Outlet
Vecka 31
2/8
Matslaget E Shotgun 9.30 & 17.00 SP54
18 hål
Kerstin Mattiasson
Gun Andersson

Västkustpojkarna
Hemköp i Billdal
Vecka 32
9/8
Ladies Invitation   Bäst Boll
Shotgun 8.30
OP62
18 hål
Damkommittén Säröhus, Marika Lang
GUM, Breutigams
Garden Glory
Vecka 33
16/8
Modeslaget D Löpande 9.30 & 14.30 SO70
9 hål
Ulla Sahlin
Lilian Bergström

Modestugan i Åsa

Vecka 34
23/8
EKO-golfen E Shotgun 9.30 &
Löpande från 14.30
2 x eclectic
SP54
18 hål
Gunnel Hellmér
Lilian Gustafson
Hing Organics

Vecka 35
30/8
Triss i Vallda D Löpande 9.30 & 14.30 SO70 Anki Lindberg
Eva Petersson
Selvy Ericsson
Jennys Fotvård
Rossings Massage
Lovely to wear

Vecka 36
6/9
Sohoco E 3 klubbor
Shotgun 9.30 &
Löpande från 14.30
SP54
18 hål
Marianne Orrelid Carlberg
Anki Lindberg

Sofia Holländer
Qristina of Sweden

Vecka 37
13/9
Sebago E/D Löpande 9.30 & 14.30 OP62
18 hål
Eva Kalvmark
Britten Sjöstedt
Eva Petersson

Sebago
Vecka 38
20/9
Premieslaget D 9 hål
Löpande 9.30 & 14.30
SO70
9 hål
Gun Andersson
Christina Johansson

Nordea
Vecka 39
27/9
Höstkorgen E Shotgun 10.00 &
Löpande från14.00
SP54
18 hål
Ragna Hedblom
Inger Bauer
Hemköp Kullavik
Vecka 40
4/10
DAMERNAS HÖSTMÖTE
19.00 I KLUBBHUSET
  MODEVISNING
PRISUTDELNING OCH
MIDDAG
     

 

Med reservation för eventuella ändringar. Anmälan görs via Golf.se (länk till höger) eller till receptionen senast måndag kl 15.00.

Klassindelningar

LHCP SP54                       A:    -14,4        B: 14,5 - 20,4      C: 20,5 – 25,4**  D/Motionsklass: 25,5 - 36,0

HCP SO70/OP62               A:    -18,0       B: 18,1 - 26,0      C: 26,1 - 36          D/Motionsklass: 37 - 54

** LHCP tilldelas 70% av ditt officiella HCP om du ej tidigare registrerat ett LHCP (be tävlingsledare om ett LHCP- kort).  Du som har högre LHCP än 25,4 tävlar på spelhandicap 25.

Generellt spelar vi A klass slagtävling (SL), B klass slaggolf (SLG), C klass, D/motionsklass poängbogey (PB).