Veckans regelfråga

Regelfråga

Fråga

Kalle spelar slagtävling och slår in sin boll i skogen. Hans medtävlare hinner fram till området ett par minuter före Kalle och börjar leta innan Kalle hinner till platsen. Efter det att Kalle nästan letat i 5 min så hittar han bollen. Medtävlaren hävdar dock att Kalle inte kan spela på den eftersom letandet efter bollen har pågått i 8 min, d.v.s mer än de tillåtna 5min. Vad gäller?

 

Svar

 

Kalle kan spela på bollen som hittades

Detta faller under regel 27-1c ”Boll hittas inte inom 5 minuter” . Se i regelboken för fullständig text sid 112

Tiden för letande (max 5 min) räknas från det att spelaren, partner eller deras caddies har börjat leta.  Att någon annan har börjat leta i förtid får räknas till bonuskontot.

En kommentar: Nästa år (2019) är det på gång att minska tiden till 3 minuter.  Det tar vi dock då.


 

Vill du ha svar på en regelfråga?

Mejla hcp & regelkommittén sarogcregel@gmail.com

Spelet Tee Lättnadssituationer
1. Spelet 11. Tee 20. Lyfta, droppa o placera boll. Fel plats
2. Matchspel Spel på bollen 21. Rengöra bollen
3. Slagspel 12. Leta efter och identifiera bollen 22. Hjälpande och störande boll
Klubbor och bollen 13. Bollen spelas som den ligger 23. Lösa naturföremål.
4. Klubbor 14. slag 24. Hindrande föremål.
5. Bollen 15. Nyinsatt boll, fel boll 25. MUA, pluggad boll, fel green
Spelarens ansvar Green 26.. Vattenhinder (inkl. sidovattenhinder)
6. Spelaren 16. Green 27. Boll förorad, OOB, provisorisk boll
7. Övning 17. Flaggstången 28. Ospelbar boll.
8. Råd. Visa spellinjen Boll som rubbas, påverkas, stoppas  
9. Information om antalet slag 18. Boll i vila rubbad  
Spelordning 19. Boll i rörelse påverkad eller stoppad  
10. Spelordning